MILLISED UISUD VALIDA, KUI ALUSTATE TREENINGUID
Vaatamata lapse vanusele vajate treeningute alustamiseks alati professionaalset varustust. Nii kõige väiksematele sportlastele kui ka täiskasvanud harrastajatele ei soovitata kasutada vaba uisutamise jaoks ettenähtud uiske isegi õppimise alguses.
MIKS EI SOBI TAVALISEST SPORDIPOEST OSTETUD UISUD
Põhjus on selles, et uisusaapad, mis on mõeldud korra aastas uisutamiseks, ei anna anatoomiliselt õiget ettekujutust jala ning järelikult kogu keha töö kohta. Nad on väga pehmed hüppeliigese piirkonnas ning parimal juhul lähevad katki juba teise-kolmanda intensiivsema treeningu käigus. Halvimal juhul toovad kaasa trauma. Vaba uisutamise uiskudel on ka liiga madal ja mittevastupidavast materjalist konts ning terad pole kvaliteetsed. Alustades uisutamist odavate uiskudega raiskate palju energiat ja aega selleks, et hiljem uisutamist õigete uiskudega ümber õppida.
KUST SAAB OSTA ÕIGED UISUD
Professionaalseid uiske saab osta spetsiaalselt uisuvarustust müüvatest kauplustest. Tartus on Uisumaailma uisupood Lõunakeskuses 0-korrusel liuvälja läheduses, kust saab ka kohapeal nõu ja abi uiskude valimisel. Seal on müügil ka kasutatud ja juba sissesõidetud uiske, mis on lapsele väga mugavad. Kuna lapse jalg kasvab kiiresti, siis tihtipeale on just kasutatud uiskudega hea alustada.Iluuisusaapad ei tohi olla uisutaja jaoks liiga väikesed ega suured. Neid tuleb ostmisel kindlasti jalga proovida. Uisusaapa sees on soovitav kanda õhukesi puuvillaseid sokke. Poes on olemas erinevatele tasemetele mõeldud uisusaapad ning terad. Algajatele, ühekordsete-, kahekordsete- ja kolmekordsete hüpete jaoks on erinevad uisusaapad ja terad, mis erinevad funktsiooni, kvaliteedi ning hinna poolest. Millised uisud uisutajale kõige paremini sobivad, selles osas pöördu kindlasti abi saamiseks ka treeneri poole.
KUIDAS UISKE ÕIGESTI KASUTADA JA HOOLDADA
Kui olete sobivad uisusaapaid leidnud, siis õppige neid õigesti nöörima: altpoolt nööritakse kõvemini ning ülalpool natuke vabamalt, et kükitamisel oleks võimalik painutada hüppeliigest.
Uiske tuleb hoida roostetamise eest. Pärast iga uisutamist tuleb neid hoolikalt kuivatada ning panna teradele spetsiaalsed riidest kaitsmed. Ka uisusaapad peavad alati puhtad ja kuivad olema, kuid neid ei tohi kuivatada päikese käes või panna radiaatori juurde kuivama. Aegajalt tuleb kasutada spetsiaalseid uisusaabastele mõelnud kreeme.
Kõndides kanna alati terakaitseid. Maas olevad matid ei kaitse uisuterasid.
UISKUDE TERITAMINE
Pea meeles, et uiske on soovitatav teritada iga 20-30 jäätrenni järel. Sellist vahemikku arvestades on uisutajal teravad ja ühtlased uisud, mis tagavad kvaliteetse treeningu. Sellise tihedusega teritamine säästab ka tera. Kui märkad teral täket või muud sarnast vigastust, tuleb lasta uisud kindlasti teritada juba enne kui soovitatav treeningute arv täis.
Ära unusta uisuterasid kuivatamast koheselt peale jäätreeningut! Eemalda plastikkaitsed ja kata terad riidest kaitsmetega. Kodus võta uisud kotist välja ja lase saabastel õhu käes kuivada. Plastikust kaitsmeid on vaja aeg-ajalt pesta seest harjaga, et eemaldada sinna sattunud mustus, mis võib terasid kahjustada.
TREENINGRIIDED JM VARUSTUS
Treeningriietus peab olema sportlik ja mugav. Kõige paremini sobivad naturaalsetest materjalidest riided, mis imavad efektiivselt niiskust. Lisaks mugavusele peab riietus võimaldama ka kehajoonte kontrolli. Kõige paremini sobivad mõõdukalt liibuvad treeningtrikood, sukkpüksid ja spetsiaalsed uisukleidid. Kõige väiksematele võib alguses ohutuse ning soojuse mõttes panna pähe mütsi ja kätte kindad. Laiad püksid, teksased, kapuutsiga pluusid ja kampsun ei sobi treeninguteks.
Enne kui muretsed endale treeningriided, küsi kindlasti treenerilt nõu.
Üldkehalistes treeningutes tuleb alati kanda spetsiaalseid spordijalatseid (tossud, tennised) ja sokke.
Üldkehalise ettevalmistuse treeningul kanna kaasas omaenda isiklikku matti, hüpitsat ning kummi. Muu varustuse saad treenerilt.
Uisutaja soeng treeningutes on alati korrektne, juuksed seotud patsi ja vajadusel klambritega kinni.
Treeningute lõppedes hoolitse selle eest, et kõik sinu asjad oleks kokku korjatud ning midagi maha ei ununeks. Võimalusel kirjuta varustuse sisse oma nimi, nii on leidjal need kergem sulle tagasi toimetada.
Tartu Uisumaailma poe kontaktid:
tel 5572 663 või 5815 8721
meil anne.uisumaailm@gmail.com
Facebooki link